środa, 8 kwietnia 2015

Red snapper baked with vegetables / Lucjan czerwony (red snapper) pieczony na warzywach

I baked this fish with vegetables. It's also great when you grill, fry, or boil it. In a few restaurants I have seen a tartar made of it. 

Line the baking tray with paper, pour some olive oil and arrange sliced vegetables:
1 fennel
1 zucchini
3 carrots
3 leeks (only the white parts) 
Green, sweet peppers (in one piece) 
Small bunch of green asparagus 
1 chilliAfter cleaning the fish and removing the head (you can use it for the bullion later), rub it with salt, pepper and lemon juice (on the inside and outside). Make an incision on the side of it and put a slice of lemon and few sprigs of fresh time inside. Cover everything with a sheet of baking paper and cook in the oven in 180 C degrees for 50 minutes. Remove the paper few minutes before the end of baking.Dużo czasu zajęło mi znalezienie polskiej nazwy tej ryby spokrewnionej blisko z doradą, a i tak myślę, że w kraju bardziej znana jest jako red snapper niż lucjan czerwony. Tu w Hiszpanii, a ściślej w Andaluzji (to ma znaczenie) ta ryba nazywa się pargo. Jest ceniona za zwarte, soczyste, białe mięso o małej zawartości tłuszczu i przyjemnym morskim zapachu. Jest zwykle większa od swojej krewniaczki dorady. Ta kupiona przez nas ważyła ok 3 kg przed oczyszczeniem.
Upiekłam ją ułożoną na warzywach, nadaje się też do grillowania, smażenia i gotowania. W restauracjach widziałam w menu tatara przyrządzanego z tej ryby.


Na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia wylałam trochę oliwy i ułożyłam na niej pokrojone warzywa:
1 spory fenkuł
1 cukinia
3 marchewki
3 pory, tylko biała część
zielone, słodkie papryczki (w całości) tu nazywane pimento de padron
zielone szparagi, mały pęczek
1 papryczka chilli
Rybę po oczyszczeniu i odcięciu głowy (będzie bulion rybny), natarłam solą i pieprzem, skropiłam sokiem z cytryny, z zewnątrz i wewnątrz. Dodatkowo nacięłam bok ryby dość głęboko i w nacięcia włożyłam plasterki cytryny a do środka gałązki świeżego tymianku. Całość przykryłam arkuszem papieru do pieczenia i wstawiłam do piekarnika o temperaturze 180stC na 50 minut, na kilka minut przed końcem pieczenia papier z wierzchu blachy zdjęłam. 


1 komentarz: